30.5.16
Слава Севрюкова препоръчвала тези рецепти при алергии
28.5.16
Здравје доверено на социјални мрежи и надрилекари
http://telma.com.mk/vesti/zdravje-dovereno-na-socijalni-mrezhi-i-nadrilekari
Еднозтранчиво
22.5.16
Family fun, classic board game play, teamwork, storytelling and of course…HERBS!
Canadian clay kills antibiotic-resistant bacteria on contact
Рак, победен от прополис, мед и сок от кисело зеле
Мента у дома срещу насекоми
20.5.16
Как зеленчуците на пара могат да станат (още по-)вкусни?
16.5.16
Кои са 7-те основни противовъзпалителни храни, билки и подправки - poznanieto.com
Кои са 7-те основни противовъзпалителни храни, билки и подправки - poznanieto.com
Билките и готварски подправки съдържат голямо разнообразие от антиоксиданти, витамини и минерали, обогатявайки хранително вашите ястия всеки път, когато ги добавяте в кулинарните рецепти. Вашата храна е „ъпгрейдната“, без добавяне на нито една калория.
В действителност, на база грам свежо тегло, билките се нареждат на по-високо ниво по антиоксидантна активност дори от плодовете и зеленчуците, които са известни с високото си съдържание на антиоксиданти. Много проучвания показват също, че повечето подправки имат уникални лечебни качества.
Четири подправки с доказано мощно противовъзпалително действие
Направен е експеримент в рамките на една седмица върху 10 до 12 пациенти в 13 групи, консумиращи малко количество конкретна подправка всеки ден. Какво се наблюдава? Например, в групата с консумация на риган (половин чаена лъжичка риган дневно в продължение на седем дни), са взети кръвни проби един час преди консумация и в самия край на експеримента.
Анализира се антиоксидантният капацитет на участниците, както и това колко добре кръвта може да се противопостави на индуциран възпалителен отговор на белите кръвни клетки. Установява се, че дори и в тези ниски количества (необходими за овкусяване на соса за спагети, тиквен пай, или къри сос), следните четири подправки са значително ефективни при потушаване на възпалителния отговор – Карамфил, Джинджифил, Розмарин, Куркума.
Други мощно противовъзпалителни подправки
Друго изследване открива пряка връзка между съдържанието на антиоксиданта фенол в подправки и екстракти от билки и тяхната способност да инхибират гликирането и да блокират образуването на AGE съединения (крайни продукти на гликирането), което ги прави мощен начин за предотвратяване на възникването на сърдечни заболявания и преждевременно стареене. Тук, карамфилът се класира като най-мощната от 24 общо срещани билки и подправки. А ето и още няколко, които със сигурност поставяме в топ 10 на най-мощните противовъзпалителни билки и подправки: канела, ямайски бахар, риган, градински чай, мащерка.
Възпалението е в основата на повечето хронични заболявания
Важно е да се осъзнае, че хроничното възпаление е източник на много, ако не на повечето болести, включително рак, затлъстяване и сърдечно-съдови заболявания. Докато възпалението е напълно нормален и полезен процес, който се появява, когато в тялото белите кръвни клетки и химикали ви предпазват от чужди нашественици като бактерии и вируси, този процес води до неприятности, когато възпалителният отговор излезе извън контрол. Вашата диета има много общо с тази верига от събития.
Билките и подправките не са единствените противовъзпалителни съставки на разположение. Редица храни са добре известни със своите противовъзпалителни свойства, и като се уверите, че консумирате голямо разнообразие от тях редовно, значи сте на правия път към предотвратяване на хроничните заболявания.
Топ 7 противовъзпалителни храни
Следните храни и хранителни вещества заслужават специално внимание поради тяхната способност да потушават възпалителни реакции в тялото:
1. Животински Омега-3 мастни киселини
Омега-3 мазнини, открити в мазни риби като дива сьомга от Аляска и рибено или крил масло помагат в борбата с възпаление в цялото тяло. Това е особено важно за здравето на мозъка. Хранителните добавки с крил масло ефективно намаляват възпалението и оксидативния стрес. Препоръчваме ви качествено Рибено масло.
2. Зеленолистни зеленчуци
Тъмнозеленолистните зеленчуци като къдраво зеле, спанак, кейл съдържат мощни антиоксиданти, флавоноиди, каротеноиди и витамин C, спомагащи за защита срещу увреждане на клетката. В идеалния случай изберете органични зеленчуци от местно произведство, които са в сезон, и ги консумирайте сурови. Изцеждането на сок е отличен начин да си подсигурите повече зеленчуци в диетата. Едно добро предложение, под формата на хранителна добавка, е Люцерната.
3. Боровинки
Боровинките са с много висок антиоксидантен капацитет в сравнение с други плодове и зеленчуци. Те също са с по-ниско съдържание на захар, отколкото много други плодове.
4. Чай
Матча е най-богатият на хранителни вещества зелен чай и се предлага под формата на прах. Най-добрият матча чай идва от Япония и е с до 17 пъти по-голямо съдържание на антиоксиданти от дивите боровинки, и седем пъти повече отколкото тъмния шоколад. Тулси е друг чай, зареден с противовъзпалителни, антиоксиданти и други микроелементи, които поддържат функцията на имунната система и здравето на сърцето.
5. Ферментирали зеленчуци и традиционно култивирани храни
Те имат свойството да оптимизират вашата чревна флора, което на свой ред е важно за една добре функционираща имунна система и предпазване от хронични възпаления. В действителност, по-голямата част от възпалителните заболявания започват в червата, в резултат на небалансиран микробиом. Ферментиралите храни като кефир, мисо, темпе, кисели краставички, кисело зеле, маслини и други ферментирали зеленчуци, ще ви помогнат да презаредите червата с полезни бактерии. Ферментиралите храни също могат да помогнат на тялото ви да се отърве от вредните токсини като тежки метали и пестициди, които допринасят за възпалението. Друг вариант за набавяне на полезни бактерии в червата е качественият и правилно комбиниран Пробиотик.
6. Гъба шийтаке
Съдържа силни съединения с естествената способност да противодействат на възпалението, като L-ерготионеин, който инхибира оксидативния стрес. Те също така съдържат редица уникални хранителни вещества, много от които не получавате достатъчно от диетата си. Едно от тях е мед, който е един от малкото метални елементи, придружени от аминокиселини и мастни киселини, които са от съществено значение за човешкото здраве. Тъй като тялото не може да синтезира мед, вашата диета трябва да го доставя редовно. Дефицитът на мед може да бъде фактор в развитието на коронарно сърдечно заболяване.
7. Чесън
Чесънът е ценен поради своите лечебни свойства в продължение на векове. Една от най-силно проучваните растителни храни. Над 170 изследвания показват, че чесънът е облагодетелстван от повече от 150 различни здравословни качества, с мощни анти-бактериални, анти-вирусни, анти-гъбични и антиоксидантни свойства.
Смята се, че голяма част от терапевтичния ефект на чесън идва от неговите съединения, съдържащи сяра, като алицин. Според проучванията алицинът разгражда в тялото сулфенова киселина, реагираща по-бързо срещу опасните свободни радикали, отколкото всяко друго известно съединение. За тези, които не обичат чесън или се притесняват за свежестта на своя дъх, се препоръчва под формата на хранителна добавка Чесън.
Диета за намаляване на хроничното възпаление
Ключът към намаляване на хроничното възпаление в тялото започва с вашата диета. Добавянето на висококачествени билки и подправки е един лесен начин да се повиши качеството на храната, която консумирате.
Важно е да се осъзнае, че хранителните компоненти могат да предотвратят или да предизвикват възпаление, като преработените храни гарантирано се „грижат“ да направят второто, със съдействието на своите про-възпалителни съставки като високо фруктозен царевичен сироп, соя, преработени растителни масла (транс мазнини), и други химически добавки.
Освен добавяне на противовъзпалителни храни към вашата диета, опитайте да избегнете следните про-възпалителни диетични виновници, доколкото е възможно: рафинирана захар, преработени фруктоза, зърна. Ако нивото на инсулина на гладно е три или повече, помислете за драстично намаляване или премахване на зърната и захарта, докато не се оптимизира неговото ниво. Като общо правило, препоръчваме да се ограничи общият прием на фруктоза до 25 грама на ден. Ако имате високо кръвно налягане, висок холестерол, сърдечни заболявания, или сте с наднормено тегло, помислете за намаляване до 15 грама на ден, до нормализиране на вашите инсулинови нива.
Избягвайте:
⦁ Оксидиран холестерол;
⦁ Храни, приготвени при високи температури, особено ако са приготвени с растително масло (като фъстъчено, царевично и соево масло);
⦁ Транс мазнини.
Подмяната на преработените храни със здравословни органични алтернативи ще ви бъде от голяма полза, особено ако по-голяма част от храната ви е сурова. Също толкова важно е да се уверите, че редовно предлагате на стомашно-чревния тракт полезни бактерии. Бъдете здрави!
Превод: Мария Лашкова