27.8.21

!! КАК ДА ИЗСУШИМ СМОКИНИ У ДОМА?

[https://merudia.bg/kak_da_izsushim_skomini_u_doma

"Сушените смокини са истински сто процентов натурален продукт, без изкуствени аромати, стабилизатори и озахаряване. Те съдържат много малко вода. Запазени са витамините и минералите и дори са по-концентрирани в сравнение със суровите смокини. Сушените смокини са по-калорични и са запазили хранителните си свойства. Сушените смокини са съхранили лесноусвоимата фруктоза. Тя задоволява нуждата от сладко, но не носи вреди. Сушени смокини може да си купим от редица магазини. Аз лично предпочитам тези смокини на Кошница, защото са БИО сертифицирани и не съдържат сулфиди.

Ако все пак искате да изсушите смокини у дома, четете по-долу…

Какви смокини да изберем за сушене

Цветът на смокините с узряването се променя от светло до тъмнозелен и морав. За сушене трябва да се избират смокини от по-светъл сорт. Смокините са плод, който лесно ферментира. Затова избираме здрави, гладки, с мека кора и приятен аромат смокини. Смокините, които като бях дете ги оприличавах на капка, трябва при докосване да са еднакво меки. От долната страна на смокинята при натиск трябва да се отдели капчица нектар. След като сме избрали подходящите смокини преминаваме към тяхното сушене.

Сушене на смокини

Сушенето на смокините в домашни условия може да стане по няколко начина. Първият начин е сушенето на слънце. Смокините се нареждат върху мрежеста материя,скара, през която да преминава свободно въздуха и топлината. Препоръчително е плодовете да са завити с тензух. През тъмната част на денонощието се прибират. Това продължава десетина дена. След това сушенето продължава на сянка.
Другият начин за сушене на смокини е във фурна на 80-90 градуса.

Как се сушат смокини в сушилня за плодове?

Сушенето на смокини в сушилня за плодове и зеленчуци става много лесно, бързо и приятно. Плодовете се нареждат с дръжките нагоре. Освен това е по-хигиенично и става за много кратко време. Продължителността на сушенето зависи от големината на смокините и тяхната зрялост. Сушенето трае около 30-35 часа и се извършва на 55-60 градуса. Изсушените смокини трябва да са с еластична кора, а вътрешността да е желирана. Изсушените смокини може да побелеят от кристализиралата захар.

Съхраняване на сушените смокини

Сушените смокини се съхраняван в тензухени торбички.

Рецепти със сушените смокини

Сушените смокини могат да се консумират самостоятелно. Освен това може да се комбинират с овесени ядки, пресни плодове. Сушените смокини могат да се използват в сладкиши, десерти, да се добавят към мюсли и каши. При приготвянето на ошав – може да се добавят и сушени смокини. Сушените смокини могат да си партнират със свинско или пилешко месо. Смокините служат за плънка при различни видове хляб, пайове, тари. Те са чудесно допълнение към различните видове домашни бонбони. Сушените смокини могат да се включат и в зеленчукови ястия.
Сушените смокини са неразделна съставка от пълнената тиква със сушени плодове и локум."







posted from Bloggeroid

Сушени смокини


За 2 кг смокини


"Сушенето на смокини става по два начина - на слънце или във фурна (пещ). Почистените смокини се нареждат цели върху мрежеста рамка, застлана с хартия или някаква материя и се слагат на слънце. Когато няма слънчеви лъчи, се прибират и се изваждат на следващия ден.

Във фурна сушените смокини се нареждат в тави и се слагат на слаба температура, към 80-90 градуса (ръката ви трябва да издържа вътре без проблем). Отваряйте фурната често и обръщайте смокините. Продължителността на сушене зависи от големината на плодовете.

Сушените смокини се съхраняват в торби от естествена материя, на тъмно и прохладно място."

posted from Bloggeroid

22.8.21

FB/Permaculture : Backyard bees of North America


хавлията ви ще е перфектно почистена от пясъка

https://www.actualno.com/useful/napravete-tova-i-havlijata-vi-shte-e-perfektno-pochistena-ot-pjasyka-news_1634079.html


"... преди да сте сложили кърпата за пране, я накиснете в солена вода. Изсипете 2-3 супени лъжици сол в леген с вода, разбъркайте, за да се разтвори и потопете кърпата. Оставете я да се накисне за 1-2 часа и после сами ще видите как всички песъчинки в нея са се отделили на дъното на легена."

posted from Bloggeroid

19.8.21

Веган сирене от нахут без ядки – бързо и лесно

http://iolealternative.com/2019/05/14/%D0%B1%D1%8A%D1%80%D0%B7%D0%BE-%D0%B2%D0%B5%D0%B3%D0%B0%D0%BD-%D1%81%D0%B8%D1%80%D0%B5%D0%BD%D0%B5-%D0%BE%D1%82-%D0%BD%D0%B0%D1%85%D1%83%D1%82-%D0%B1%D0%B5%D0%B7-%D1%8F%D0%B4%D0%BA%D0%B8/


Какво ни трябва:

1/2 ч.ч. брашно от наут (важно е да е фино, за да се получи хубава консистенция, но съм го правила и с по- едро, както е това от снимките и също се получава чудесно)

Една ч.л. риган

1 ч.л. сол 

1 ч.ч. вода

4 с.л. хранителна мая

В купичка смесваме брашното, подправките и 1/2 ч.ч. от водата. Смесваме ги хубаво, за да стане кашичка. 

Оставяме на страна и си подготвяме кутийка или формичка, в която ще изсипем сместа да изстива. Леко я намазняваме, за да го отлепим по- лесно. 

Взимаме незалепващ тиган или касеролка и изсипваме другата 1/2 ч.ч. от водата. Оставяме да заври.

Прибавяме нахутената смес и започваме да бъркаме интензивно. Сгъстява се много бързо. Не се плашете- все едно правите качамак. 

Бъркаме до получаване на много гъста каша. Прехвърляме бързо във формичката и заравняваме хубаво. Работим бързо, защото стяга със скоростта на светлината. Оставяме да се охлади и е готово. 

- - -

Както споменах по-горе когато увеличим малко количеството на водата, консистенцията става по- като крем, а с това количестово вода получаваме твърдо сиренце.

Разбира се това зависи и от вида на брашното, но основното е това. И така сега си имаме Бързо веган сирене от нахут без ядки, наслаждавай се 

Тук има рецепта за крема сирене, ако това не е достатъчно 

posted from Bloggeroid

17.8.21

1 кафена чаша ориз и 1\2 кафена чаша сода за хляб почистват настоявания по стъклени съдове

Лопен Verbascum thapsiforme Schard. Лечебен лопен Verbascum phlomoides L.




http://www.bilkamed.com/details/265-%D0%BB%D0%BE%D0%BF%D0%B5%D0%BD-verbascum-thapsiforme-schard-%D0%BB%D0%B5%D1%87%D0%B5%D0%B1%D0%B5%D0%BD-%D0%BB%D0%BE%D0%BF%D0%B5%D0%BD-verbascum-phlomoides-l




Разпространение:

Високият лопен се среща из храсталаците, редките гори, сечищата и пожарищата, а лечебният лопен - по сухите тревисти, песъчливи и каменисти места, край пътищата и из необработваните места.

Описание:

Сем. Живеничеви — Scrophulariaceae

Лопен (наричана още: царска свещ, овча опашка, мечо ухо, висок лопен, крилатостъблен лопен). Двугодишни тревисти едролистни растения, бяло или жълтеникаво до жълтеникавосиво вълнесто наплъстени, с високи от 30-50 до 120-150 см, прости или в горната част разклонени стъбла, а в основата с розетка от едри листа. Стъбловите листа при високия лопен са дълго низбягващи по стъблото, поради което то изглежда крилато, а при лечебния лопен те не избягват и стъблото не е крилато. Цветовете и на двата вида са едри, жълти, събрани на върха на стъблото в дълги и гъсти класовидно-гроздовидни съцветия. Плодът е многосеменна кутийка.

Използваема част:

Венечните листа на цветовете без чашката, брани през време на цъфтежа - юни-септември. Сушат се бързо на сянка или в сушилня при t° до 55°С. Всяко забавяне на сушенето причинява почерняване на цветовете. Изсушената билка е със златистожълт цвят, с медоподобна миризма и сладникав вкус. Допустима влажност 8%. Опакова се в полиетиленови торби, поставени в книжни торби, подплатени с пергамент. Запазва се на сухо (при влага цветовете почерняват), проветриво и сенчесто място. Изнасяна билка.

Химичен състав:

Слуз до 2,5%, въглехидрати до 12%, сапонини, етерично масло, а-кроцетин, кумарин, Р-каротин, флавони, мастни киселини и др.

Лечебно действие и приложение:

Билката действа отхрачващо и омекчително.

Начин на употреба: 1 супена лъжица от цветовете се залива с 300 мл вряла вода и се оставя да кисне 1 час. Пие се по 1 винена чаша (подсладена с мед) преди ядене 3 пъти дневно.

В нашата народна медицина цветът на лопена се употребява при кашлица, бронхит, задух, магарешка кашлица, чернодробни заболявания, пресипнал глас, туберкулоза, диария и др. Външно се препоръчва за гаргара при гърлобол, за лапи (листата) при хемороиди, отоци, циреи, болки в ухото и др.




posted from Bloggeroid

Черен лопен, Verbascum nigrum

https://www.facebook.com/650869221763474/posts/1436088709908184


Черен лопен, Verbascum nigrum. Лечебно растение по ЗЛР.




Събиране и заготовка
Съберете цветовете в началото на цъфтежа, преди вътрешната част на цветчето да стане прекалено тъмна. Миризмата е ароматна, медена, вкусът е сладък. Всяко цветче цъфти сутрин, а вечер се разпада или увяхва. Затова цъфтящите цветове трябва да се събират преди настъпването за обяд, но след като росата изсъхне, в ясно време и напълно разцъфнали. Събраните суровини при здрач или влажно време не изсъхват добре, бързо стават кафяви и губят полезните си свойства. Те се сушат на тъмно върху хартия при добра вентилация - тогава запазват медовата си миризма и не стават кафяви. Ако искате да изсушите цветовете върху хартия, разстелете ги на тънък слой. Не забравяйте да ги разбърквате и прехвърляте всеки ден на суха и чиста хартия! Королите от правилно изсушени цветчета перфектно се разпадат на прах, тъй като стават чупливи и чупливи. Това явление показва, че процесът на сушене е завършен. Може да сушите в сушилня до 50 градуса.
Сушените суровини привличат и абсорбират влагата, така че те трябва да се съхраняват в запечатани контейнери. Срокът на годност на изсушените цветчета е 2 години.
В някои райони листата и корените на черния лопен също се изсушават.

Химичен състав
Черният лопен съдържа биологично активни вещества иридоиди (катаполпол, аукубин, харпагид ацетат, харпагид).
Цветовете на растението съдържат полизахариди, аскорбинова киселина, фенол карбоксилни киселини, флавоноиди, танини и лигавични вещества. Последните се състоят от дъвка, етерични масла, сапонини, пепел, глюкоза, захари, каротин, кумарин.
Съставът на цветя и семена включва следните минерали: калций, калий, магнезий, желязо, манган, мед, цинк, молибден, хром, селен, никел, стронций, олово, бор, литий. Семената съдържат и 11 мастни киселини, сред които преобладават линоленова и линолова ненаситени мастни киселини.

Лекарствена употреба
Препаратите от черен лопен имат успокояващо, спазмолитично и отхрачващо действие, облекчават подуването, намаляват болката. Тинктурата от цветовете се използва за разтривки при невралгия, прах от сухи цветове - за поръсване на рани и язви. С отвара от цветовете се мие главата против пърхот и плешивост. Инфузията от цветове се използва за изплакване на устата и терапевтични вани за диатеза (скрофула). Като част от билкови смеси, черният лопен се използва за различни заболявания на горните дихателни пътища, както и за емфизем и пневмония. Цветовете на растението са част от чайовете за гърди. 
Изсушените листа и корените на билката се използват при лечение на хипертония, пневмония; отвара от корени също има диуретичен ефект, но цветовете се считат за основна лечебна суровина. Инфузия на цветчета се предписва при бронхит, кашлица, задух и белодробна туберкулоза като успокояващо и отхрачващо средство.
Във Франция черният лопен отдавна се използва като противовъзпалително, омекотяващо, обезболяващо и леко слабително. Пресните листа, сварени в мляко, се препоръчва да се прилагат външно под формата на апликации върху засегнатите области, като обезболяващо средство при изгаряния, фелони и хемороиди. Коренът на билката, ситно нарязан на кръгчета и изсушен, е отличен диуретик, полезен при камъни в бъбреците и подагра. Цветовете, като чай, се пият при оток.
Инфузията се използва вътрешно за лечение на различни респираторни оплаквания, включително кашлица, грип, бронхит, астма и дразнене в гърлото. Инфузия на свежи или сушени цветове в зехтин се използва за лечение на уши, язви, рани, циреи и др.
Отвара от корени на билката в народната медицина се използва за изплакване на устата при зъбобол. Помага и при разстройство или диария. Прахът от цветовете на растението може да се използва като противоглистно средство. Можете да се отървете от брадавици с помощта на пресен сок от черен лопен, ако го прилагате върху проблемни участъци от кожата. Прясно изцеден сок от стъблата на растението ефективно помага за излекуване на бронхит и елиминиране на възпалението на дихателните пътища. При възпаления на очите се препоръчва изплакването на очите с отвара от листа и цветове.
Народната  използва билката като отличен диуретик, така че отвари от нейните листа и корени се използват за лечение на хроничен цистит. Растението помага да се отървете от бронхиална астма, главоболие, настинки, ревматизъм, туберкулоза, катар на червата и стомаха, някои заболявания на далака и черния дроб.
Баните с черен лопен се използват широко в народната медицина за лечение на хемороиди, скрофула и профилактика на рахит. Компресите се правят от отвара от листа за лечение на лишеи, пустули, язви, хемороиди и абсцеси.
От изсушените суровини се прави прах, който ефективно помага да се отървете от пукнатини по стъпалата и кожата на тялото. Прахът също така насърчава по-бързото заздравяване на рани след изгаряне.

Не са известни противопоказания. не се препоръчва за бременни и кърмачки и при индивидуална непоносимост.

Рецепти

При заболявания на червата използвайте 50 мл инфузия на всеки час, до 2 чаши на ден. Чаят от цветовете на това растение се пие при настинки, нарушения на нервната система, при заболявания на храносмилателната система, жълтеница, изтощение. Отвара  се използва външно под формата на лосиони върху рани, както и за бани при много видове кожни заболявания. Приготвя се въз основа на съотношението: 15 гр цветове + 20 гр листа на 1 литър вряла вода; се вари 10 минути, охлажда се и се филтрира. Пийте по 1/2 чаша 3 пъти на ден.

Седящи вани при хемороиди. За да приготвите отвара за седящи вани, трябва да вземете 50 гр изсушени цветчета  и 50 г изсушени корени от черен лопен, да изсипете върху тях 3 литра вряща вода и да къкри на слаб огън за 15 до 20 минути. Готовият бульон трябва да се излее в широк леген или друг подобен съд. Когато се охлади до 39 - 40 градуса по Целзий, трябва да седнете така, че анусът да бъде напълно покрит с лечебна течност. Продължителността на една процедура е 15 - 20 минути. За най-добри резултати, накисването трябва да се прави 6 до 8 пъти за 14 дни (3-4 пъти седмично) непосредствено преди лягане. Седящите бани са забранени при кървене от хемороиди, тъй като тази процедура може да повлияе негативно на тялото на пациента и да влоши състоянието му.

Маслен екстракт. Поставете 2 супени лъжици цветчета в стъклен съд и ги залейте със 100 - 120 мл зехтин или друго растително масло. Екстрактът трябва да стои на слънце в продължение на 21 - 28 дни. Не забравяйте да разклащате внимателно сместа 2 пъти на ден. Готовият екстракт от масло трябва да се филтрира през тензух или сито. Трябва да се съхранява в хладилника. Лекарството може да се използва за смазване на външни хемороиди 3-4 пъти на ден, за правене на лосиони или ректални тампони. Използва се още при отит, циреи, рани, язви и др. кожни проблеми. 

Инфузия. За да приготвите инфузията, 1 супена лъжица изсушени цветчета от билката трябва да се сипят в термос, да се излее 1 чаша вряла вода и да се остави за 2 часа. Готовата инфузия трябва да се филтрира през сито или тензух и, разделяйки се на равни части, да се консумира 3 пъти на ден вътрешно веднага след хранене.

Отвара за гаргара. За да приготвите отвара за гаргара, е необходимо да залеете 10 гр сушени суровини с 200 мл вряща вода и оставете да къкри на слаб огън за 15 - 20 минути. За да се повиши ефективността на отварата, изсушените цветчета в равни пропорции могат да се смесват със сухи цветя от маточина или изсушени листа от подбел. Прави се гаргара  3-4 пъти на ден, докато състоянието на пациента се подобри осезаемо.

Отвара за хемороиди . Сложете 1 супена лъжица сухи цветя в тенджера, залейте с 1 литър студена вода, доведете сместа до кипене и след това оставете да къкри за 10 минути на слаб огън. Прецедете готовия бульон през тензух или сито и приемайте вътрешно в продължение на 14 дни, по 100 мл 3 пъти на ден след хранене.

Отвара за дихателните пътища. Отвара с отхрачващо действие ще помогне за излекуване на кашлица. За приготвянето и е необходимо 20-30 гр изсушени суровини да се залеят с 500 мл вода, да се заври и да къкри за 10-15 минути на слаб огън. Готовият бульон трябва да се филтрира и приема вътрешно по 2 - 3 супени лъжици преди всяко хранене.
Отварите и инфузиите се филтрират през няколко слоя марля, за да не попаднат малките косъмчета, които силно дразнят храносмилателната система.












Y Лопен (Verbascum phlomoides)

15.8.21

Листа от смокиня и здраве




Пийте най-ароматния чай и сок от листа от смокини. Листа от смокиня свалят кръвната захар, лекуват язва и редуцират теглото, за да станете по-слаби и здрави, лекуват простата и вътрешни възпаления.
Целогодишно предлагам на моите гости чай от листа на смокиня, а вече и сок (без варене). Който веднаж пие, винаги иска от него.
Благодатната смокиня е много полезна за здравето. Не само плодът е здравословен, но и листата, които имат повече лечебни ползи за човек и от самите смокини. Чай или екстракт на листа от смокиня влияе благотворно на нивото на инсулина, който се изисква от организма и по този начин се понижава нуждата от поставянето на инжекции при инсулинозависимите диабетно болни, или от приема на медикаменти при хора с диабет.

1. Чай от листа от смокиня или приемът им в сурово състояние имат свойството да понижават и опасните триглицериди, които влияят за образуване на лошия холестерол в кръвта. Голямото количество от тези мазнини води до риск от сърдечно-съдови заболявания, инсулт, инфаркт и нездравословно напълняване в областта на талията.

2. Отвара от листа от смокиня помагат при белодробни болести като бронхит и астма. Три смокинови листа се измиват хубаво и се варят в литър вода 15 минути. Киснат 2-3 часа, прецежда се и се пие вместо вода.

3. Още една рецепта със смокинови листа против астма, болни бъбреци и пикочна система. Три супени лъжици изсушени смокинови листа се поставят в термос и се запарват с половин литър вряла вода. Оставят се в термоса за 4-5 часа, след което запарката се прецежда. Пие се четири пъти дневно по половин чаша.

4. Рецепта от листа от смокиня при ентероколит, колит и дизентерия. Една супена лъжица стрити изсушени смокинови листа се запарва с една чаша вряла вода. Престоява един час и трябва да се прецеди. Това количество запарка е за един ден и се изпива на два или три пъти в рамките на деня.

5. Силата на полезните листа от смокиня е толкова голяма, че се препоръчва да се приемат при болест на Бюргер, когато настъпва запушване на кръвоносните съдове.

6. Гастрит и язва се лекуват в народната медицина като се препоръчва да се ядат сурови листа от смокиня.

7. С тях се премахват циреи, кокоши трън, а отвара, прилагана като компрес, е ефикасен начин да се отървете от подкожни пъпки.

8. Полезните листа от смокиня са богати на калций и калий, както и на антиоксиданти, което способства за нормализиране на високото кръвно налягане.

9. Тъй като са богати на много фибри, който иска да отслабне, може всеки ден да консумира попарени с вряла вода листа от смокиня.

10. Листа от смокиня влизат в състава на мехлеми против псориазис, оплешивяване и витилиго. Ефективно е покриването на засегнатите места с измити прясно откъснати смокинови листа.
Млечният сок, който отделят листата от смокиня е способен дори да премахва татуировки.

11. Как да си направим сушени листа от смокиня за зимата
Листата се събират от юни до октомври. Не се късат, а се отрязват с нож. Препоръчва се да работите с ръкавици заради млечния сок, който се отделя от листата. Подреждат се на равна плоскост, сушат се на открито по едно листо (не едно върху друго). За по-бързо изсъхване се обръщат 2-3 пъти на ден. По време на сушене листата не бива да се мокрят, затова се сушат под навес. При ясно и слънчево време сушенето приключва след 5-6 дни. Пресушените листа покафеняват и губят лечебните си свойства. Изсушените листа от смокиня се съхраняват на сухо. Срокът на годност е 2 години.

12. Чай или отвара от листа на смокиня лекува болести на простата и въпаления на женските полови органи.



Сок с варене:
30 листа се измиват и се варят 30 минути на тих огън в 1 литър вода. Прецеждат се и се прибавя 1кг захар или чист пчелен мед (по-добре). За пиене се разрежда на вкус с вода (добре е структурирана с клиновит). За диабетици, без захар и мед.


Сок без варене:

Продуктите:
10 листа, 1 кг захар, 1 литър вода, 1 лимон с кората, 1 пакетче лимонтозу. 

Лимонът с кората се смила и заедно с лимонтозуто се разбърква във водата. Листата се засипват със захарта и се заливат с водата. Престояват в съда 48 часа, като се разбъркват със суха дървена бъркалка. Прецежда се в гевгир през марля. 

Съхранява се в сухи стъклени съдове, добре затворени (шише, буркан). Сиропът се разрежда по желание. Гъстият сироп може да се полва дълго време, при съхранение на сухо. За диабетици навярно без захар. Може и с повече лимон.


И ето още няколко рецепти тук:




Листа от смокиня и сок. 13+ лечебни рецепти за отслабване, бъбреци, хемороиди и др.

Листата на смокинята имат лечебна сила. В соковете им „текат“ органични к-ни, фурокумарини, етер. масло, стероиди, флавоноиди, дъбилни в-ва.
Най-качествени и полезни са, когато са събрани в месеците между юни и октомври.

Листата не се късат, а се режат с нож.

Внимание! Брането става задължително с ръкавици, защото изтичащият млечен сок и в малки количества гори, а при събиране на големи количества може да причини дълбоки изгаряния и да остави неизличими белези.

Защитете и очите с очила, защото може да пръсне от белия млечен сок.


Чая от лист от смокиня, смокинов лист

За родина на смокиновото дърво се смята Арабия

Срязаните листа се разполагат на равна повърхност, на тънък слой. Сушенето се провежда на открито, прохладно и проветриво място. За по-бързото изсъхване листата се преобръщат 2 – 4 пъти на ден.

По време на събирането и сушенето листата се пазят от намокряне. Ако завали, закрийте ги с брезент или ги приберете на защитено.

При слънце и сухо време изсушаването отнема 5 – 6 дни.

Пресушеният лист стават кафеникав и губи качествата си.


Свежият лист на смокинята 

е с по-ограничена употреба, главно като компрес върху рани, за изтегляне на гной и за по-бързо заздравяване на кожни проблеми.


Фигурин
Непременно се снабдявайте със смокин. листа през лятото до началото на есента. По това време концентрацията на фурокумарини в тях достига 0,9%. Другите полезни в-ва също са в максимално количество.

От едно смокиново дърво се събират около 13 кг листа, но след изсушаването остават едва 2 кг.

Сушеният лист се съхранява в хартиени пликове и в течение на 2 години можем да се лекуваме като приготвяме чай, отварка, сироп и тинктура.

Как точно се прави чай от смокинови листа


Чая от лист от смокиня, смокинов лист

Цветът не е наситен, но съдържанието – да

Продукти
Няколко листа, 2 л вода.

Технология
Кипнете водата и пуснете сухите листа. Оставете ги да врат 15 мин. Дръпнете съда и го оставете да се охлади сам.

Използвайте течността като чай и за гаргари при болно гърло.


Отвара от смокинов лист в термос

По-концентрираният воден извлек се предпочита при астма, болни бъбреци, за сваляне на кръвното. Чаят също върши работа, но отварата е по-категорична и бърза.

Продукти
Накълцайте или начупете няколко листа, така че да получите 3 с.л. 

Запарете ги с 400 мл в термос за 4-5 часа. 
Напитката вече е охладена и може да се подслади.

За лечение се пие на 4 дози, през 6 часа.


Листа от смокиня и мента 
Чая от лист от смокиня, смокинов лист

Вкусен, ароматен и полезен разхладителен чай се приготвя с равни количества листа от мента и смокиня. 

Сваряваме ги за 10 мин. и като охладим, подслаждаме.

1 сушен лист е достатъчен за 2 чаши чай.


Сироп от смокинови листа

Продукти
30 листа, 
1 л вода, 
1 кг захар, 
1 пак. лимонена к-на.

Технология
Листата се мият грижливо и прилежно, да не останат лепкави участъци;
Поставят се в кастрола с водата;
Врат 20 мин. на умерено и под капак;
Дръпваме от котлона и оставяме да се охлади;
Отделяме листата, а към сока прибавяме захарта;
Загряваме, докато захарта се стопи;
Изсипваме лимонената к-на и варим още 3 мин.;
Разсипваме в чисти сухи бурканчета;
Обръщаме ги, за да се стерилизират.

Несладък вариант

Продукти
30 см. листа, 
2 л вода, 
1 кг захар, 
1 пак. лимонена к-на или сокчето от пресен лимон.

Приготвя се по гореописаната технология. Разликата е, че сиропът допълнително се разрежда с вода в съотношение на вкус.


Сок от смокинови листа с варене

Продукти
30 пресни лист,
1кг захар или мед

Технология
Измиваме обстойно листата, да не остане лепкава част по тях;
Сваряваме ги с 1 л вода за около 30 мин.;
Отстраняваме листата и прибавяме захарта;
Пред консумиране се разрежда.


Сок от смокинови листа без варене

Продукти
10 смокинови листа, 
1 кг захар, 
1 л вода, 
1 цял лимон, 
1 пак. лимонена к-на.

Технология
Целият лимон с кората се минава през месомелачка;
Изсипваме го във водата, заедно с лимонената к-на;
Отделно листата се покриват със захарта;
Отгоре се изсипва лимонената вода;
Държим 2 денонощия, като периодично разбъркваме с дървена лопатка;
Отделяме листата през гевгир;
Преливаме течността в чисти сухи бутилки (буркани);
Съхраняваме са сухо, разреждаме преди консумация.


Тинктура от смокинови листа

Продукти
Листа от смокиня, 
ракия.

Технология
Нарязваме листа, колкото да се изпълни половината от обема на избрания съд. Допълваме го с ракия. Оставяме за 15 дни и отделяме листата.
Тинктурата се дозира Х 1 с.л.


###


ЛЕЧЕНИЕ СЪС СМОКИНОВ ЛИСТ


Приложение №1: 
ЗА ОТСЛАБВАНЕ

ЧАЯ от лист от смокиня, смокинов лист
По-известни са вталяващите свойства на плода, но листът никак не изостава

ДЪВКА от смокиново листо
Чаят от смокинови листа, както и дъвченето на попарен лист от смокиня, подобряват състава на кръвта и нормализират холестерола и триглицеридите. Намаляването на тези мазнини оздравява съдовете и се отразява върху отлагането на мастни депа около кръста. 
Дъвче се запарено листо, както се дъвче обикновена дъвка. Продължавате докато се превърне в отвратително пюре и го изплювате после. Това ще убие апетита ви. После като огладнеете през деня, можете да повторите.

Отслабването се подпомага и от фибрите, на които са богати листата. 
Те не се дъвчат сурови. Първо попарваме и след леко охлаждане дъвчем до каша и сменяме с нова порция.

Смокинов чай за отслабване

Смокиновият чай също убива и апетита. 
За тази цел го правим по-концентриран – 3 листа на 1 л вода. Дозата е достатъчна за деня – три чая през 8 часа. Можете да си го налеете в някаква бутилка, за предпочитане стъклена, защото пластмасовите изпускат отрови в досег с горещия чай, и да си го пиете спокойно през деня, без да ви се налага да правите нов чай, когато изстине. Ако не обичате студен чай, вземете си хубав термос и си го налейте в него.

Отслабване с воден извлек

Тук 3-4-5 листа в зависимост от големината им се накъсват на дребно и се заливат с 200-300 мл до половин литър хладка вода. Така ги оставяме да се накиснат добре за час и половина и махаме листата, било с тензух, било с цедка. 
Този воден извлек се пие на няколко пъти през деня на дози от по 70 или 100 грама. Общо е добре да изпиете 200-300 милилитра за деня, не повече. Повторете операцията няколко дни, направете почивка и пак повторете. В зависимост от реакцията на тялото ви ще се ориентирате как да действате в бъдеще.


Приложение №2: 
ПРИ ХЕМОРОИДИ

Листа от смокиня за хемороиди
Ето как се ползват листа от смокиня за хемороиди
В този случай ползваме чая външно – за промиване на засегнатите места. Той оказва противовъзпалително действие и локално обезболява.
Пригответе течността за промивки по горната рецепта – с 2-3 листа на 1 л вода. 
Промивайте с охладена течност, поне по веднъж дневно.


Приложение №3: 
ЗА БЪБРЕЦИ, ЦИСТИТ, ОТДЕЛИТЕЛНА С-МА

Листа от смокиня за БЪБРЕЦИ
Вариант на рецептата със смокинови листа при камъни в бъбреците
Пригответе концентрирана отвара в термос и я приемате 4 Х 100 мл всеки ден до отшумяване на симптомите на цистита.

Още по-концентриран чай се прави за стопяване на камъни в бъбреците. 
За него варим 3 пресни листа или 3 с.л. сушени в 500 мл вода. Гледаме течността да се преполови – да остане около 1 чаша. Сх.: 3 Х 70 мл.


Приложение №4: 
ЗА ДИАБЕТ

Чаят от лист от смокиня, смокинов лист помага при диабет и противодейства на усложненията му
Чаят от см. лист намалява нивото на кр. захар и необходимостта от медикаменти и инжектиране на инсулин.
Приготвя се по стандартната рецепта, но запарването е 2-3 часа.


Приложение №5: 
ЗА КАШЛИЦА, ДИХАТЕЛНА С-МА

Листата на смокинята облекчават симптомите на респираторните заболявания. Те се ползват като алтернативна терапия при страдащите от астма.

Отварката от лист цери ОБИКНОВЕНА КАШЛИЦА И БРОНХИАЛНА АСТМА. 
Сваряваме чай от 3 с.л. сушен лист и 0.5л вода. Използваме термос и киснем цяла нощ.

За АСТМА схемата е 3 Х 100 мл.

Същата рецепта използваме и когато страдаме от ПРОСТУДА, ПРИДРУЖЕНА ОТ КАШЛИЦА. Не чакайте да се влоши положението, а направо започвайте с чая. Съчетайте с мед, за да е по-лечебно.

При БРОНХИТ И БЕЛОДРОБНИ ИНФЕКЦИИ чаят се пие перманентно, като вода.

Рецепта с борови връхчета
Още по-целебна е комбинацията от 1 смокинов лист и 3 сухи борови връхчета. 
Те се запарват на чай, добавя им се мед и се пият няколко дни, докато отшумят симптомите.


Приложение №6: 
ЗА КОКОШИ ТРЪН, БРАДАВИЦИ И ДР.

БРАДАВИЦИТЕ се намазват с пресен млечен сок, който изтича от срязания лист. Необходимо е да обработваме по три пъти на денон., докато образуванието напълно изчезне.

УХАПВАНИЯ ОТ НАСЕКОМИ и предизвиканата от тях алергична реакция 
се отстранява с мехлем на основата на смокинов лист.
Мехлем от смокинови листа
Продукти
Пресни листа, 
краве масло.

Технология
Измиваме няколко пресни смокинови листа и ги смиламе в месомелачка. 
От кашата изцеждаме сок. 
На 1 с.л. от сока слагаме 50 г масло, размекнато. 
Бъркаме, докато се получи равномерен мехлем. 

Той успокоява сърбежите и ускорява заздравяването.
Мехлемът се пази на студено.
ЦИРЕИ 
се налагат с пресни листа с цел по-бързо съзряване.

ПОДКОЖНИ ПЪПКИ 
се покриват с компрес, потопен в отварка от смокинов лист. По същия начин може да се обработи и ЦИРЕЯТ.

КОКОШИ ТРЪН се намазва с млечния сок и след това механично се отстранява размекнатото отгоре на образуванието. Следва ново намазване и ново премахване на част от тръна.

МАЗОЛИ също се обработват със сок от смокиня или се обвиват с пресен лист.

При ПСОРИАЗИС И ВИТИЛИГО към петната се притискат пресни листа.

КОЖНИ ПРОБЛЕМИ се решават с отвара от листата. С нея се напояват компреси и превръзки. Отварката премахва възпалението и подобрява заздравяването.

Чая от лист от смокиня, смокинов лист
Сокът може да се изцеди от плода и от прекършено листо


Приложение №7: 
ЗА ПРОСТАТА

Чай или отвара от смокиновия лист лекува патологии на ПРОСТАТА И ГИНЕКОЛОГИЧНИ ВЪЗПАЛЕНИЯ.


Приложение №8: 
ПРИ КОСОПАД

Болестното опадане на коса, особено гнездовия косопад, добре се повлиява от редовния прием на чай от лист. 
Реален резултат се получава при схема 4 Х 100 мл.


Приложение №9: 
ПРИ РАЗСТРОЙСТВО

ЕНТЕРОКОЛИТ, КОЛИТ, ДИЗЕНТЕРИЯ, ЧРЕВНИ РАЗСТРОЙСТВА – това са неприятни инфекции, които можем да пресечем с отварка от сухи листа.

1 с.л. натрошени листа запарваме с 200 мл вода и чакаме течността напълно да се охлади. Профилтрираме и започваме приема: 3 Х 100 мл.


Приложение №10: 
ПРИ ЗАПЕК

Листата на смокинята имат доста мек и щадящ лаксативен ефект. Перфектното е, че решават проблема, като спестяват обичайните при други средства колики и спазми.


Приложение №11: 
ЗА ДЕЦА

Сироп от см. лист се дава на деца за регулиране на СТОМАХА, подобряване на ХРАНОСМИЛАНЕТО и подкрепа на АПЕТИТА.

Сироп или чай са предпочитани при ЗАПЕК, защото са меки и нежни към мъниците.


Приложение №12: 
ПРИ ГАСТРИТ И ЯЗВА

Листата на смокинята са популярно натурално средство при ЯЗВА на стомаха. Отварка от сушена маса се пие и при ГАСТРИТИ.
1 с.л. млян лист се попарва с 200 мл за 1 ч. и се приемат 2-3 Х 70-100 мл.
Народните целители препоръчват и дъвченето на сурови листа.


Приложение №13: 
ПРИ ВИСОКО КРЪВНО И ТРИГЛИЦЕРИДИ

Чаят от лист нормализира налягането в съдовете и редуцира нивото на триглицеридите по този начин се намалява риска от сърдечни пристъпи и се подобрява работата на цялата с-ма от сърце и съдове.

Чая от лист от смокиня, смокинов лист
… но да внимаваме, защото силно гори…

Дефакто чаят е достатъчно силно средство за ПРЕДОТВРАТЯВАНЕ НА СЪРДЕЧНА ИСХЕМИЯ. Листата съдържат достатъчно к-во 3 и 6-омега мастни киселини, които са активни за такива случаи.

Редовната употреба на чай от см. лист по естествен начина сваля нивото на ТРИГЛИЦЕРИДИТЕ, които са една от най-разпространените причини за проблеми със сърцето.

При ХИПЕРТОНИЯ се приема
отварка от 3 листа на 500 мл вода. Ври на слабо за 15 мин. и се пие като вода

Допълнително може да си помогнем и с плода, в който има много калий. Но листата са незаменими, защото имат не само калий, но и калций и антиоксиданти.


Приложение №14: 
ПРИ СЕКСУАЛНА ДИСФУНКЦИЯ

Листата по естествен начин нормализират половата функция и помагат при безплодие. Те работят като растителен афродизиак. Подобряват сексуалната активност и издръжливост.


Приложение №15: 
ЗА УКРЕПВАНЕ НА КОСТИТЕ

В листата на смокинята има екстремни количества калций, необходим за костите и за профилактика на загубата на костна плътност.

Освен това в тях има и фосфор, който стимулира структурата на костната тъкан и помага за възстановяване след травми.


Приложение №16: 
ПРИ ОБЛИТЕРИРАЩ ТРОМБАНГИНИТ

Това автоимунно заболяване засяга съдовете и води до тяхното запушване. На тази фаза се препоръчва системен прием на чай от см. лист за подобряване на състоянието на самите съдове и на кръвта.