7.1.23

Фб 11 важни съвета за зимата от китайската медицина

https://www.facebook.com/groups/1830831407232538/permalink/3381066622209001/?sfnsn=mo&ref=share

ТАЙНАТА НА БИЛКИТЕ
Елена. Босилкова

Фб 11 важни съвета за зимата от китайската медицина


"11 важни съвета за зимата
Здравейте, приятели!
Тук ви изпращам полезна информация от китайската медицина - как да се балансираме през зимата. Пожелавам на всички много здраве, енергия и радости през новата година!
След ставане сутрин – да се изпие 1 чаша гореща вода. Тя събужда и затопля червата. Цялото тяло ще почувства лекота.
Да се правят физически упражнения след 9 ч. сутринта, когато слънцето вече е изгряло. Това се отнася особено за възрастните над 60 г. При тях сърцето не може да издържи ако стане да тренира много рано сутрин през зимата. Има доста такива случаи на възрастни хора – рано отиват навън да тренират, но се изморяват и не издържат, някои даже припадат на улицата. През зимата е студено и енергията се е прибрала навътре, кръвообращението е малко по-бавно.
Упражненията да се правят след закуска. Когато се упражнява на гладно, след това човек е още по-гладен. Има една такава китайска поговорка: „студ и глад водят до патогенен студ“. Ето защо е важно човек сутрин да закуси нещо топло. Ако пие студено, например една чаша вода на стайна температура може да е 15 градуса, а вътре в стомаха температурата е двойно повече. Ако изпием студена вода, това означава, че тялото изхабява запасите си от Ян (затоплящата чиста енергия) заради тази студена вода.
За спортисти и хора, които имат тежка физическа работа – сутрин е добре да ядат солено. Солта излиза после заедно с потта по време на тренировки и работа.
Най-добрата тренировка сутрин е разходката. Ако на ден се правят по 10,000 крачки, това регулира кръвната захар и кръвното, а и помага при затлъстяване и наднормено тегло. 10,000 стъпки ходене = 1 час и 30 минути. Важното е да не се ходи бързо, а бавно и спокойно. Целта е тялото постепенно и плавно да се затопли, а не изведнъж. Разходките да не водят до изпотяване, а до състояние на пред-изпотяване. Човек може да усеща лека влага в дрехите, това е достатъчно. Този принцип е много важен както за млади, така и за стари.
През зимата е важно да се яде ряпа – бяла, розова, продълговата, кръгла, включително и репички! През зимата кожата е по-свита и суха. Енергията се е прибрала навътре в органите и лесно ги затопля. Затова през зимата стомаха и червата лесно натрупват много горещина. Тази горещина може да се изразява по различен начин, включително и усещане за болки в зъбите и сухота в устата. Ако през зимата се яде ряпа (на салата, супа или задушена), тя ще освободи застоя в червата и стомаха и ще подобри храносмилането. Щом червата и стомаха са проходими, вътрешната патогенна горещина ще намалее, тялото ще се балансира.
Ряпата кара енергията, кръвта и течностите в тялото да са проходими.
Старите хора е добре да подремват малко на обяд. 20 минути – половин час обедна дрямка е напълно достатъчно време за възстановяване на силите и по-добър баланс на Ин и Ян.
Китайска поговорка гласи: „младите боледуват на пролет, а старите – есента и зимата“. На възрастните хора още през есента настроението им пада. Това е защото не им достига ЯН енергия. Стават пасивни, тъжни, подтиснати, песимистични, нищо не искат да правят. Ето защо пиенето на чай също е лечебно. Чаят улеснява храносмилането, премахва влагата, улеснява черния дроб и прогонва депресията.
Много е полезно за старите хора да се събират с приятели и да пият чай на сладки приказки и леки, ведри разговори.
Вечерята трябва да е по-безсолна и лека. Може да е лека супа, каша, зеленчуци. Важно е вечер да не се преяжда. След вечеря – масаж на корема с длани.
Преди сън – топла баня на стъпалата. Може с листа от пелин, с джинджифил или други билки. Колко време трябва да киснат стъпалата? Докато усетите, че челото и носа леко започват да се изпотяват. Топла баня на стъпалата успокоява мозъка и е ефективен метод при безсъние. В случай, че все още не можем да заспим и имаме безсъние, тогава правим и масаж на стъпалата, особено на точките юн чюан и тай си."