24.4.18

Домати отглеждане

1

Гениална идея за ефективно отглеждане на домати

zdravivsekiden.com

След като сега се садят доматите, защо да не опитате нов и лесен начин за отглеждането им:
На Джеймс Браян му хрумнала блестящата идея, която довела до брилянтен резултат. Градинари и фанатици, обичащи да експериментират, вижте как да отглеждате големи количества домати на малко пространство с помощта на капково напояване. Направата очевидно е лесна и в същото време много функционална и ефективна. Можете да си спретнете такова съоръжение от нищото, особено ако имате тел за ограда.
Когато самоукият градинар Джеймс Браян публикува онлайн тези изненадващи снимки на доматите, които отглежда, всички искаха да разберат тайната му. Но никой не можеше да си представи, че една нищо и никаква пластмасова кофа за боклук може да ускори растежа на доматите толкова много!

Браян разказва:

Започнах на 28 май като засадих 4 корена домати около пластмасова кофа за боклук, на която бях пробил дупки отстрани на дъното и втори ред дупки на височина 25 см… зарових кофата като горният ред дупки остана съвсем малко над почвата… сложих две пълни лопати компост… и сега пълня кофата догоре с вода на всеки два дни, като внимавам да не мокря листата… тези 4 растения са вече високи 1.75 м за по-малко от месец и половина и имат зелени доматчета и около стотина цвята…
Този евтин и много ефективен метод, разработен от Браян се основава на пробиването на дупки отстрани на дъното на контейнера, и втори ред дупки на 25 см над първия ред.
След заравянето на контейнера в земята, вторият ред дупки трябва да е едва видим над почвата. Кофата след това се пълни с две пълни лопати компост.
„На 9 юли, след седмица на рекордно високи температури и много малко дъжд… растенията са целите в доматчета вътре в клетката и целите са в цвят също така”!
Първоначално Браян използвал кофа за боклук с вместимост 50 литра, за да отглежда домати, но вече използва 20-литрови кофи, защото са много по-евтини и много по-лесно се намират.
tomato-growing

Гениален начин за отглеждане на сочни и вкусни домати

Четири корена домати се засаждат около кофата, която е оградена с телена ограда. На всеки 2 дни, кофата се пълни с вода.
Можете да използвате дори по-голяма кофа, стига да осигурявате на всяко растение по 20 л вода на седмица. Например, ако използвате 20-литрова кофа и засадите 2 корена домати около нея, трябва да пълните 20-литровата кофа по 2 пъти на седмица. Ако пълните 2 пъти на седмица 50-литрова кофа, тя ще предоставя на растенията 100 л вода, така че можете да насадите 5 корена домати около нея.
Хайде, опитайте и вие! Ще се очаровате колко бързо и лесно растат доматите по този начин.
Междувременно Браян казва, „Вече отглеждам домати за пазара и бера повече от всеки корен от повечето производители на домати”.
Съвети:
В случай, че доматите бъдат нападнати от гъсеници, третирайте ги с органичен пестицид с масло от нийм, за да не унищожат растенията ви
Ако се питате как ще узреят доматите при всичките тези листа, листата не са проблем, ако намалите храненето (добавения компост) след като плодовете започнат да се показват
Рамката около контейнера трябва да е висока само около 1.2 метра, така че ще ви трябват около 4 м тел
Можете да отглеждате едновременно различни сортове домати.

Източници:

2

http://vidrica.blog.bg


Това е откъс от книгата, от която научих за този метод - "Домати без поливане - Жителят на северния град Псков А. Казарин отглежда отлични домати дори от прерасъл разсад. Ключовият момент тук е липсата на поливане. Всичко необходимо се приготвя наведнъж - в голяма яма. На дъното и се излива половин кофа вода. След това се изсипва една кофа прегорял тор, слага се две шепи пепел. Излива се още половин кофа вода. Разсадът се поставя хоризонтално, на дълбочина само 2-3см, отгоре се засипва със също толкова тънък слой изсъхнала земя. Храстите повече не се поливат, но обилно плодоносят в каквато и да е суша. Защо? Изобилието на влага е нужно на корените само през първата седмица - за да се хванат. Ако и занапред ги поливате всяка седмица, както правим, корените няма нужда да растат - и те не растат! И когато плодовете връзват, няма с какво да се наливат. Важното е да заставите храстите да работят за прираст на корените. За целта - вода само на дълбочина и сухост отгоре. "Най - добре е да се сади повърхностно всеки разсад - пише Казарин. - Мнозина садят разсада под наклон, но на 10 - 15см дълбочина. Това е грешка! Там няма микроби необходими на корените, и е много по-студено. А щом си посадил стръка хоризонтално - защо поливаш?! Не се страхувай, позволи на корените да пораснат. Като изсъхнат, храстите като че ли се спарват, спират да се развиват, изглеждат като че ли всеки момент ще загинат. ТОВА Е НОРМАЛНО - растението образува силни корени и хаби енергията си за тях. Като нараснат, след няколко седмици, то ще укрепне най-много от всички! А като полеете - само му пречите".

Но ето какво е действително важно: късането на старите долни листа. Нарастващата китка не се нуждае от листа, а болестите ще бъдат много по - малко, ако стъблата отдолу са голи, продухват се и се осветяват. Вече се убедих в ползата от този съвет и моите домати стоят "на голо краче". Може дори да отрежете половинките на здравите стари листа - това ускорява наливането на плодовете. "
Николай Курдюмов " Умната зеленчукова градина"

Това е методът, пробвах го, работи! Непременно ги сложи легнали. На моите им стърчаха само най-горните четири листенца. Покриваш със суха почва само 4-5 см. Не съм поливала цяло лято, и въпреки горещините, доматите се спукаха да раждат и не боледуваха.

3



No comments:

Post a Comment