25.10.21

ЯДКОВО СИРЕНЕ

https://nadiapetrova.bg/2013/11/nut-cheese/



Ядково сирене с екстри
1 чаша микс сурови орехи* и кашу
достатъчно изворна вода, за да ги покрие

По желание
1 супена лъжица хранителна мая
1 пробиотична капсула
лимон, сушени боровинки, годжи бери, песто, маслинена паста, фета микс от подправки и др.

Веган сирене от нахут без ядки – бързо и лесно

ХУМУС - ПАСТА ОТ НАХУТ И ТАХАН

1

2

Необходими Продукти

нахут - 1 консерва
сусамов тахан - 2 с. л.
лимонов сок - 3 с. л.
чесън - 1 скилидка
червен пипер - 1 ч. л.
сол
черен пипер

Сложете изцедения нахут, тахана, лимоновия сок, чесъна и подправките в блендера или купата на миксера и пасирайте. Ако сместа е много суха, прибавете малко от сока от консервата или малко кисело мляко.

Хумусът се разстила на тънък слой в чиния за сервиране, поръсва се със зехтин и ситно нарязан магданоз и се украсява с резенчета лимон и домат.

Ако обичате домашни вкусотии, препоръчваме да разгледате и тези изпитани рецепти за хумус и нахут.

20.10.21

Кога да се берат късните ябълки?

https://zemedeleca.bg/%D0%BC%D0%BE%D1%8F%D1%82%D0%B0-%D0%B2%D0%B8%D0%BB%D0%B0/%D0%BE%D0%B2%D0%BE%D1%89%D0%BD%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%B3%D1%80%D0%B0%D0%B4%D0%B8%D0%BD%D0%B0/item/20061-%D0%BA%D0%BE%D0%B3%D0%B0-%D0%B4%D0%B0-%D1%81%D0%B5-%D0%B1%D0%B5%D1%80%D0%B0%D1%82-%D0%BA%D1%8A%D1%81%D0%BD%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D1%8F%D0%B1%D1%8A%D0%BB%D0%BA%D0%B8.html
1
"Покафеняването на семките е единият от признаците за определяне на времето за бране на ябълките. Но това не е единственият признак.

Другите признаци за зрялост са:
2
. Придобиване на характерните за сорта окраска на плодовете
3
. При проба - сравнително лесното откъсване на дръжката от клонката.
4
Късните сортове ябълки могат да се берат до края на октомври, дори до началото на ноември.
5
Единственото нещо, с което трябва да се съобразявате е да се следи времето, за да не бъдат осланени.

Петър Кръстев"

posted from Bloggeroid

17.10.21

? Многото ползи и приложения водата от варени картофи

https://www.actualno.com/useful/znaete-li-che-vodata-v-kojato-varite-kartofi-e-naj-poleznata-otvara-news_1656439.html

"Повечето картофи днес са "индустриален продукт" и кората им вероятно е третирана с какви ли не препарати за дълго съхраняване. Затова е добре да накиснете картофите преди готвене в хладка вода поне половин час. На 20-ата минута ги измийте моното старателно, сменете водата и ги оставите да киснат още 10 минути. Не белете кората - в нея се намират 50% от полезните вещества. Когато дойде време за топлинната обработка, първо изчакайте водата да заври и тогава потопете картофите в нея. Не добавяйте сол, сода или друго по време на варенето."

Мързеливи сърми със смляно зеле и зеленчуци, като кюфтета... (идея, но може веге)

Ето така се приготвя БИО масло за 5 минути

14.10.21

Y How to Grow Garlic (Because It’s Ridiculously Easy)

Съхраняване на картофите зиме

Съхранявайте така картофите и ще издържат цяла зима без да се развалят
https://www.actualno.com/useful/syhranjavajte-taka-kartofite-i-shte-izdyrjat-cjala-zima-bez-da-se-razvaljat-news_1654985.html

"За кратковременно съхранение на хранителни продукти в домашни условия не е необходимо за всеки вид плодове и зеленчуци да имаме оптималната най-ниска температура, както при търговското складиране за седмици или месеци.     360p geselecteerd als afspeelkwaliteit Така например картофите можем да съхраняваме при 8 ºC на тъмно и проветриво помещение с оптимална влажност на въздуха от 80 до 90%. По този начин те спокойно биха издържали в продължение на 6 - 8 месеца.

А при относителна влажност на въздуха от 75% биха били годни за консумация в продължение на 4 месеца. За да ги запазите за още по-дълго време, не забравяйте, че ако по картофите се появят кълнове, трябва да ги изчистите."

13.10.21

3 съвета как да харчим два пъти по-малко пари за храна

https://www.expert.bg/curious/curious-all/iskate-li-da-davate-dva-pyti-po-malko-pari-za-hrana-posledvajte-tezi-3-syveta-595885.html

https://www.actualno.com/curious/iskate-li-da-davate-dva-pyti-po-malko-pari-za-hrana-posledvajte-tezi-3-syveta-news_1654593.html

3 съвета как да харчим два пъти по-малко пари за храна

1 Планирайте храненията си - 7чно > месечно
2. Пазарувайте от промоции, по - големи количества за по - дълго
3 Ограничаване на посещенията на магазина за хранителни стоки - 1/7чно

Домашно кисело зеле

Стъклата на колата не се замъгляват, натъркани с КАРТОФ

Мушмулица - туршия


Туршия от мушмули,


"За приготвяне на туршия от мушмули т.нар. „мушмулица" се използват твърди плодове. След почистване и измиване те се поставят в добре измити съдове - дървени, негледжосани глинени, емайлирани или пластмасови.

Към тях се прибавя по 3 л вода и 1 грам млечна киселина на 1 кг плод от мушмули и торбичка със синапено семе. Притискат се с вишневи или дюлеви клончета и камък и се захлупват с капак. Претакат се както другите туршии. След около 15 дни се получава приятен на вкус сок, богат на соли и витамини. Омекналите през това време плодове на мушмулата придобиват сладникаво кисел вкус и могат да се консумират.

По същият начин може да се направи и туршия от диворастящи плодове - диви круши, трънки, киселици, дренки и др."

Кога се берат мушмулите?

https://gotvach.bg/tips/a-90-%D0%9A%D0%BE%D0%B3%D0%B0_%D1%81%D0%B5_%D0%B1%D0%B5%D1%80%D0%B0%D1%82_%D0%BC%D1%83%D1%88%D0%BC%D1%83%D0%BB%D0%B8%D1%82%D0%B5

"Сезонът, когато се берат мушмулите е есента – втората половина на октовмри до началото на ноември месец, когато вече са започнали да падат и първите есенни слани.

Не бързайте с брането им, защото прекалено рано обраните плодове омекват много трудно и съответно са с доста по-лошо качество и вкус. Друг показател за зрелостта на мушмулите е омекването на плодовете. Трябва да се берат много внимателно, защото се набиват и стават негодни за консумация.

... Те могат да се ядат, едва когато омекнат добре – в противен случай са тръпчиви и неприятни на вкус. Мушмулите са изклчително богати на минерални соли, пектин, захари и витамини."


Време е да оберете мушмулата

https://sinor.bg/mb/54021-news-review.html

"Мушмулите се берат през септември и октомври. В началото са твърди, но след падане на първите слани, стават по-меки, сладки и ароматни, а тръпчивият им вкус намалява.Трябва да се берат внимателно, без брулене и тръскане, защото лесно се набиват. Когато брането е преди осланяване, плодовете трябва да се поставят в сандъчета или касетки на дебели от 40 до 50 см пластове и да се съхраняват на хладно и проветриво място. По този начин могат да се запазят до два месеца. Ако са разстлани много на тънко, мушмулите изсъхват, спаружват се и стават негодни за консумация. По време на доузряването мушмулите трябва редовно да се преглеждат,като силно омекналите и смачкани плодове веднага се отстраняват и консумират, тъй като плесенясват и повреждат останалите.

При бране след слана, когато вече са омекнали, мушмулите трябва да се консумират или да се преработят веднага, понеже са нетрайни и бързо загниват. Добре узрелите и угнили мушмули съдържат 70 % вода, 5 % целулоза и 15-20 % захари, както и редица ценни микроелементи: цинк, ванадий и др. Заслужава да се отбележи наличието в плода на органични киселини: ябълчена, лимонена и др., които влияят благоприятно на кръвоносните съдове и нервната система.
...

Народната медицина използва лечебните качества на мушмулата против диарияЛистата на дървото, брани по време на цъфтежа, добре изсушени, се използват като отвара, приготвена в съотношение една супена лъжица сушени листа на една водна чаша вряща вода. Така приготвената отвара служи и за гаргара при възпалителни процеси на гърлото (ангини, фарингити). Зелените плодове като отвара се прилагат при възпалителни процеси на тънкото и дебелото черво (ентерити, колити) и язва."


Прибиране на мушмули,
https://www.bgfermer.bg/Article/6528488

"Мушмулите са плодовете, които последни се прибират от овощната градина.

За съжаление, при тях беритбената зрялост трудно се установява по външни признаци.

Един от сигурните признаци е отделянето на плода от клонката. Мушмулата няма плодна дръжка, а е закрепена върху къса плодна клонка.
Друг показател за зрялост е началото на омекване на отделни плодове.
Обикновено мушмулите се берат след първите есенни слани. Ако се откъснат много рано, плодовете трудно омекват."


Неугнилите мушмули се държат при 8 градуса
https://www.gradinata.bg/index.php?page=article&article_id=1071

"Мушмулите са единственият плод, който не се бои от сланите. При узряването си те са негодни за консумация, защото са твърди, с плътна консистенция и кисело-тръпчиви.  След осланянето си през октомври-ноември обаче те придобиват истински вкус, стават по-меки и сладки. При омекналите започва благородното им угниване. Ако искате обаче да ги съхранявате по-дълго време, приберете ги преди първите слани. Тогава те трябва да са достигнали пълното си развитие, да не наедряват повече, но да са все още твърди

За да ги съхраните, насипете ги в сандъчета или щайги на пластове, но не по-тънки от 40-45 см и ги дръжте в хладни северни помещения, където температурата е около 8 градуса. Ако са разстлани на тънки пластове, плодовете изсъхват и стават негодни за консумация.

В плодохранилище мушмулите могат да се съхраняват до 2 месеца. През времето на лагеруването в плодовото хранилище трябва незабавно да се отстраняват и консумират силно омекналите плодове, а също и смачканите, защото те са податливи на плесенясване и повреждат останалите. Помещенията се проветряват сутрин, а през останалото време се държат затворени и без светлина.

За по-продължително съхраняване, можете да консервирате мушмулите в захарен разтвор, като ги стерилизирате при температура 100 градуса за 50 минути.

При угниването на мушмулите таниновите вещества намаляват и стипчивият вкус изчезва. Тогава стават много приятни за консумация защото са придобили специфичен вкус, аромат и се превръщат в суров мармалад. Плодовете могат да се използват за приготвяне на  сокове, сиропи, желета и за изваряване на спирт и ракия. От току-що набрани плодове от мушмулата може да се направи специална туршия- мушмулица, на която се консумират както плода, така и сока. От плодовете се получава вкусно брашно, което се използва в сладкарското производство.

04.10.2014, Лили ПЕТРОВА

Оберете дюлите навреме! 

https://gotvach.bg/n5-88012-%D0%9E%D0%B1%D0%B5%D1%80%D0%B5%D1%82%D0%B5_%D0%B4%D1%8E%D0%BB%D0%B8%D1%82%D0%B5_%D0%BD%D0%B0%D0%B2%D1%80%D0%B5%D0%BC%D0%B5_%D0%95%D1%82%D0%BE_%D0%B7%D0%B0%D1%89%D0%BE

"- Дюлите трябва да са обрани, когато цветът на кожицата им е жълтеникав, мъхът по тях е намалял и се премахва лесно, а при разрязване семената са видимо тъмнокафяви;

- Дюлите лесно започват да гният и заради това те не трябва да се оставят на открито или да се покриват;

- За съхранението на дюлите се препоръча да се поставят в касетка, постлана с хартия. Не се съхраняват в едно помещение заедно с круши, тъй като те отделят газта на зреенето - ацетилен;

- Плодовете се съхраняват в помещение с висока влажност и оптимална температура 8 градуса. Така могат да се запазят до края на декември."

Берем дюлите, когато пожълтеят


"Първите слани са слаби и кратковременни и не са в състояние да повредят твърдите плодове на дюлите. Нормалното време за прибиране на дюлите настъпва от средата на октомври и може да продължава до средата на ноември.

ПЛОДОВЕТЕ НЕ ЗРЕЯТ ДРУЖНО

Беритбата се прави на няколко ръце, според зрелостта на плодовете. Берат се тези, които са пожълтели напълно или поне на половина. Дюлите се берат без  дръжки, за да се запазят плодните клонки."

Правилно съхранение на дюли

12.10.21

Homemade sweets in 10 min: Oatmeal, walnuts, pitted figs and 2 tbs honey in a chopper, and then soaked I'm melted chocolate

https://youtu.be/IXQ4CYl-qoY

Oatmeal, walnuts, pitted figs and 2 tbs honey in a chopper, and then soaked I'm melted chocolate





Пирог с ябълки и овесени ядки (за закуска)

https://youtu.be/lS0QmLzhLx4

Ябълки на тънки резени на дъното
Настъргани смачкани ябълки за пластове
Между тях посипани овесени я. леко
2 яйчни белтък разстлани отгоре
В диска духалка на най-ниска температура? Може в тиган с капак, по-тънък пирог

? Барутно топче на кибрит в почвата на саксия отделя сяра и аромати, които отблъскват досадните мушици..

https://www.actualno.com/gardening/zashto-opitnite-cvetari-vinagi-slagat-klechki-kibrit-v-saksiite-si-news_1654367.html

"Не можем обаче да сме сигурни дали при разлагането му в почвата няма да рефлектира негативно на самите растения. Ако все пак решите да изпробвате този трик, съветът ни към вас е да го прилагате веднъж в месеца за 3-4 дни или веднъж на няколко месеца."

? Рецепта на деня: Сурова туршия

7.10.21

Как да изсушим дюли?

Кисело зеле чрез "дива ферментация" за 3 до 7 дни

https://www.actualno.com/recipes/eto-taka-se-pravi-perfektnoto-kiselo-zele-za-3-dni-i-bez-pretakane-news_1652105.html

"Ферментацията, за която ще разкажем по-долу, се нарича „дива ферментация”. Счита се, че този начин за приготвяне на зеле е най-здравословен и можете всяка седмица да го правите. Най-напред се подготвя солен разтвор, включващ вода и сол. На 1 литър вода се добавят 30 грама морска сол. Колкото по-ситна е тя, толкова по-лесно ще се разтвори в течността. Всичко е толкова просто, че няма как да ви затрудни. Зелето можете да го приготвите нарязано или не. Сами трябва да решите това, съобразявайки се със съда, в който ще го съхранявате. Ако искате да ползвате голям стъклен буркан, нарежете го на ситно и го залейте със соления разтвор. Най-отгоре сложете някаква тежест, защото иначе зеленчукът ще изплува над солената смес и ще мухляса.

Този метод за приготвяне на зеле забранява ползването на капак. В противен случай е невъзможно да протече процес по ферментиране. Отгоре покрийте с марля или тензух, така че да не влиза мръсотия в буркана. Вредно ли е киселото зеле След това можете да поставите на топло място, което не е под преките лъчи на слънцето. На третия ден вече можете да опитате. Ще се уверите, че ферментирането е започнало. Най-вкусно е обаче след седмица. Ако веднъж опитате това зеле без ферментиране, ние сме сигурни, че никога повече няма да искате да вкусите друго."

1.10.21

5 тибетски съвета за имунитета, които днес звучат като здрав смисъл

https://www.monitor.bg/bg/a/view/5-tibetski-syveta-za-silen-imunitet-284257

"5 тибетски съвета за силен имунитет

Знаем, че силата на Тибетската медицина е в превенцията. Тя ни дава подходящи за нашата индивидуалност насоки за хранене и начин на живот, с чиято помощ можем да предотвратим появата на различни заболявания.

Ето кои са 5-те най-важни препоръки за повишаване на имунитета, които са особено валидни за тибетската медицина:

Пийте гореща вода през целия ден, по възможност, като можете да си правите и джинджифилова отвара;

Опитвайте се да стоите поне 1 час дневно на слънце, дори и това да е вашата тераса;

Движете се – ходете пеш или правете йога;

Приемайте храни с горчив, стипчив и лют вкус, използвайте повече подправки. Можем да използваме и богатството от билки със загряващи характеристики – черен пипер, канела, карамфил, индийско орехче, кимион, кардамон и други;

Погледнете навътре в себе си – за което можете да използваме различни медитативни техники. Да се опитате да развиете чувство на безусловна любов и състрадание към всички живи същества."

posted from Bloggeroid